72.3k views
4 votes
How much force is required to accelerate a 4kg mass at 6m/s2

User Lhlmgr
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer :

  • 24 N

Step-by-step explanation :

Given :

  • acceleration = 6 m/s²
  • Mass = 4 kg

we know that,

  • Force = Mass × Acceleration

On substituting the required values, we get :

Force = 4 × 6

Force = 24 N

Hence,

  • 24 N force is required to accelerate a 4kg mass at 6m/s²
User Johannes Egger
by
7.6k points