menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate for 1 gallon of gas? A. O$2.98 per gallon B. O$3.08 per gallon C. O$4.16 per gallon D. O$308.00 per gallon
asked
May 10, 2024
106k
views
0
votes
26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
A. O$2.98 per gallon
B. O$3.08 per gallon
C. O$4.16 per gallon
D. O$308.00 per gallon
Mathematics
college
Keith
asked
by
Keith
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
It’s B!!! Hope this answer helped!!
Stefan De Boey
answered
May 14, 2024
by
Stefan De Boey
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 5, 2024
92.7k
views
Suppose you invest $100 a month in an annuity that earns 4% APR compounded * monthly. How much money will you have in this account after 2 years? O$1,004.48 O $2,400.18 O $2,518.59 O$3,908.26
Rohi
asked
Dec 5, 2024
by
Rohi
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
92.7k
views
asked
Sep 28, 2024
533
views
If a bookstores profit function is p = 27n-250, where n represents the number of * books sold. What is their profit if they sold 100 books. O$2,400 O $2,450 O $2,500 O $2,550
Jonathan Lee
asked
Sep 28, 2024
by
Jonathan Lee
9.0k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
533
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org