106k views
0 votes
26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate for 1 gallon of gas?

A. O$2.98 per gallon

B. O$3.08 per gallon

C. O$4.16 per gallon

D. O$308.00 per gallon

User Keith
by
6.8k points

1 Answer

2 votes
It’s B!!! Hope this answer helped!!
User Stefan De Boey
by
8.0k points