Answer:
V≈7238.23 [ft³].
Explanation:
1. formula of the required volume is
2. if diameter is 24 ft., then R=12 [ft] and the required volume is:
5425.92
radius(r)=d/2
=24/2
=12ft
So,
Volume=πr^3
=(3.14*12^3)cubic feet
=5425.92cubic feet
7.7m questions
10.4m answers