104k views
3 votes
A spherical boulder Is 24 ft in diameter and weighs almost 6 tons. Find the volume. Use 3.14 for n.

2 Answers

3 votes

Answer:

V≈7238.23 [ft³].

Explanation:

1. formula of the required volume is


V=(4)/(3) \pi R, \ where \ R-radius.

2. if diameter is 24 ft., then R=12 [ft] and the required volume is:


V=(4)/(3) *3.1415*12^3=7238.2294[ft^3].

User GenieWanted
by
7.2k points
4 votes

Answer:

5425.92

Explanation:

radius(r)=d/2

=24/2

=12ft

So,

Volume=πr^3

=(3.14*12^3)cubic feet

=5425.92cubic feet

User Adam Silva
by
8.3k points