108k views
4 votes
Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?​

2 Answers

6 votes
answer will be: 0.45

hence, you divide 2.25 by 5.
User Bioinfornatics
by
8.1k points
2 votes

Answer:

0.45

Explanation:

You divided 2.25 by 5

User JeffRamos
by
8.3k points