menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
asked
Sep 27, 2024
108k
views
4
votes
Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
Mathematics
high-school
Rishang Bhavsar
asked
by
Rishang Bhavsar
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
answer will be: 0.45
hence, you divide 2.25 by 5.
Bioinfornatics
answered
Sep 27, 2024
by
Bioinfornatics
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
0.45
Explanation:
You divided 2.25 by 5
JeffRamos
answered
Oct 3, 2024
by
JeffRamos
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 8, 2024
30.4k
views
Soledad buys 5 Oz of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per Oz
John ClearZ
asked
Dec 8, 2024
by
John ClearZ
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
30.4k
views
asked
Feb 13, 2024
231k
views
Resumen de ambos capítulos de a lupita le gustaba planchar 1. a lupita le gustaba observar el cielo 2. a lupita le gustaba la soledad y el silencio (urgente)
Sujatha Girijala
asked
Feb 13, 2024
by
Sujatha Girijala
8.5k
points
Spanish
college
1
answer
5
votes
231k
views
asked
Feb 4, 2024
35.9k
views
Where did Lennie and George work before they came to Soledad?
Charchit
asked
Feb 4, 2024
by
Charchit
8.0k
points
English
high-school
1
answer
1
vote
35.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org