Step-by-step explanation:
So 2 moles of carbon reacts with 2 moles of oxygen to produce 2 moles of CO2.
A mole of CO2 molecules (we usually just say “a mole of CO2”) has one mole of carbon atoms and two moles of oxygen atoms. The atom ratio and the mole ratio of the elements are identical! 1-).
1 mole of CO2 = 1 × 12 + 2 × 16 = 44 g. 2 mole of CO2 = 2 × 44.0 = 88.0 g.