Answer:
The new taxes would be $3300.
Explanation:
The assessment value and tax rate determine how much a house will cost in taxes. The amount of taxes would increase if the assessment is raised from $108,000 to $128,000.
To find the new amount of taxes, you need to multiply the increased assessment value by the same tax rate:
$128,000 - $108,000 = $20,000 increase in assessment value
$20,000 * ($2700/$108,000) = $600 increase in taxes
Therefore, the new taxes would be $2700 + $600 = $3300.