31.6k views
5 votes
The taxes on a house assessed at 108,000 are $2700 a year if assessment is raised to 128,000 and tax rate didn't change how much is the taxes now

1 Answer

2 votes

Answer:

The new taxes would be $3300.

Explanation:

The assessment value and tax rate determine how much a house will cost in taxes. The amount of taxes would increase if the assessment is raised from $108,000 to $128,000.

To find the new amount of taxes, you need to multiply the increased assessment value by the same tax rate:

$128,000 - $108,000 = $20,000 increase in assessment value

$20,000 * ($2700/$108,000) = $600 increase in taxes

Therefore, the new taxes would be $2700 + $600 = $3300.

User Elya
by
6.9k points