104k views
1 vote
You get 6 bagels for $7.50

What is the cost of 1 bagel?

User Stricq
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Answer: 1.50

Explanation:

each bagel is 1.50 because add that up to 6 more its 7.50

User Brian Sanchez
by
7.2k points
3 votes

Answer: 1.25$

Step-by-step explanation:

7.50 divided by 6 = 1.25$

User Stackinator
by
7.9k points