29.5k views
3 votes
A 3-ounce bottle of soap costs $1.14. What is the unit price?

User Tessein
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.38

Explanation:

If a 3-ounce bottle of soap cost $1.14, you have to find how much 1 ounce costs. You divide the total cost of a 3-ounce bottle by 3 to see what the unit price is.

User Lauren Samuels
by
7.0k points
4 votes

Answer: $0.38 per ounce

Explanation:

1.14 / 3 = $0.38 per ounce

User Smassey
by
7.1k points