Answer:
Below
Step-by-step explanation:
Use your Periodic Table of Elements
sulfur = 32.06 gm molar mass
oxygen= 15.999 gm ( and there is FOUR of these)
total = 96.056 gm molar mass for SO4
96 g/mol.
As a result, as shown below, the molecular weight of sulfate SO4 can be easily calculated.
=(S) + 4(O)\s
= (32) + 4(16)\s
= 32 + 64.\s
= 96.
As a result, the molecular mass of sulfuric acid SO4 is 96 g/mol.
7.7m questions
10.4m answers