197k views
2 votes
The dotted box bakery charges $36 for 24 cupcakes. What is the cost per cupcake?

User Csba
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer: 3/2 or 1.5 dollars per cupcake

Explanation:

Use ratios:

$36 : 24 cupcakes

Divide by 24 on each side:

$36/24 : 1 cupcake

36/24 = 3/2 or 1.5 dollars per cupcake

User Bahaa Hany
by
7.3k points
4 votes

Answer: 1.5 dollars

Step-by-step explanation: 24 times 1.5 is 36

User Jonathan Palumbo
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories