128k views
5 votes
A dozen eggs cost $3.84.at this rate , how much would 50 eggs cost?

User Mintz
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer: $16

Hope this helps :)

Explanation:

Find the unit rate and multiply by 50

1 Dozen=12 Eggs

1 Dozen= $3.84

3.84/12= .32 per egg

.32*50= 16

User Murtuza Kabul
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories