Final answer:
To create a blend of toothpaste with a 0.8% sodium fluoride concentration, Ujarak needs to add 60 mL of the weaker toothpaste with a 0.3% concentration to the 100 mL of the strong toothpaste with a 1.1% concentration.
Step-by-step explanation:
Ujarak wants to create a blend of toothpaste with a 0.8% concentration of sodium fluoride. To determine the volume of the weaker toothpaste that needs to be added to the strong toothpaste to achieve this concentration, we can use the concept of the concentration of mixtures.
We start by setting up an equation based on the initial concentrations and the desired concentration. Let V represent the volume of the weaker toothpaste to be added.
The amount of fluoride in the strong toothpaste is 100 mL × 1.1%, and in the weaker toothpaste, it is V mL × 0.3%. We want the total amount of fluoride after mixing to be equal to (100 mL + V mL) × 0.8%. So, our equation will be:
100 × 1.1% + V × 0.3% = (100 + V) × 0.8%
Solving this equation will give us the value of V.
100 × 1.1 + V × 0.3 = (100 + V) × 0.8
1.1 + 0.003V = 0.8 + 0.008V
1.1 - 0.8 = 0.008V - 0.003V
0.3 = 0.005V
V = 0.3 / 0.005
V = 60 mL
Therefore, Ujarak needs to add 60 mL of the weaker toothpaste to the strong toothpaste to create a blend with a 0.8% concentration of sodium fluoride.