144k views
4 votes
3. George intends to drive from Atlanta to Chicago, a distance of 710

miles. He drives at an average rate of 46 miles per hour for the first 5
hours. What is his average driving rate for the remainder of the trip if
the entire trip takes 12.5 hours?

1 Answer

0 votes

Answer:

64 mph

Explanation:

46 x 5 = 230

710 - 230 = 480 is the distance that he has left

distance = rate x times

480 = rate x 7.5 (12.5 -5 = 7.5)

480 = r(7.5) Divide both sides b y 7.5 to find the rate

480/7.5 = [ r(7.5) ]/7.5

64 = r

User Ibe
by
7.2k points