Answer:
64 mph
Explanation:
46 x 5 = 230
710 - 230 = 480 is the distance that he has left
distance = rate x times
480 = rate x 7.5 (12.5 -5 = 7.5)
480 = r(7.5) Divide both sides b y 7.5 to find the rate
480/7.5 = [ r(7.5) ]/7.5
64 = r
7.9m questions
10.5m answers