127k views
4 votes
a truck hits a brick wall with a force of 100 000 kg m/s2. the truck comes to a stop in 0.5 s. calculate the impulse the truck experienced

User Shakiera
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:


\huge\boxed{\sf I = 50,000\ Ns}

Step-by-step explanation:

Given data:

Force = F = 100,000 N

Time = t = 0.5 s

Required:

Impulse = I = ?

Formula:

I = F × t

Solution:

I = 100,000 × 0.5

I = 50,000 Ns


\rule[225]{225}{2}

User Gena Kukartsev
by
7.0k points