Answer:
1440
Explanation:
240+4= 60
distance = rt
r= rate
t = time
IN ONE DAY
60 times 24= 1440
(24 for 24 hours)
a.4 hours drive 240 miles, so the speed is 240÷4=60 miles per hour
b.1 days have 24 hours, then, it will go 60 ×24 = 1440 miles in 1 days
7.9m questions
10.6m answers