59.8k views
2 votes
5. It takes a truck 4 hours to drive 240 miles. What was the truck's miles per hour? How far would the truck go in 1 days (think carefully)?​

User Ravi Yadav
by
6.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1440

Explanation:

240+4= 60

distance = rt

r= rate

t = time

IN ONE DAY

60 times 24= 1440

(24 for 24 hours)

User Lorenzo S
by
6.2k points
3 votes

Answer:

Explanation:

a.4 hours drive 240 miles, so the speed is 240÷4=60 miles per hour

b.1 days have 24 hours, then, it will go 60 ×24 = 1440 miles in 1 days

User Fdny
by
7.4k points