37.0k views
5 votes
If the sun is 57 degrees above the horizon, find the length of the shadow cast by a building 56 ft tall. Round your answer to the nearest tenth.

If the sun is 57 degrees above the horizon, find the length of the shadow cast by-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

The Length of shadow is 35.56 ft.

Given that,

If the sun is 68° above the horizon.

Based on the above information, the calculation is as follows:

tan68° =BC divide AC

tan68° =88 divide b

b =88 divide tan68°

=88 divide 2.475

= 35.56 ft.

User Absalon Valdes
by
6.6k points