152k views
5 votes
janet bought a dress for $245. she recived a 15% discount vecause she is a loyal customer. in addition she recived another 10% off. calculate janets final bill​

User Lacey
by
7.9k points

2 Answers

4 votes
$187.42 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
User Gunar
by
7.0k points
3 votes
First turn 15% into a decimal= .15
Multiply .15 * 245 =$36.75 ok that’s the first discount!

Second discount is 10% so turn 10% into a decimal (by dividing your percentage by 100) = .10
Multiply .10*245= $24.50 <- that’s your second discount

Ok now take both those answers and subtract them from her original $245 bill.

245-(24.50+36.75)= $183.75

Her final bill is $183.75
User Mahe
by
6.9k points