150k views
4 votes
If the work done to move a toy car by a force of 20N is 60J how far did the car move?​

User Dankilev
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer: Distance = 60 J / 20 N = 3 meters. So the car moved a distance of 3 meters.

Explanation: To determine how far the car moved, you need to know how long the force was applied. The equation for work is work = force * distance, so if you know the force and the work, you can solve for the distance. In this case, you know that the force applied was 20 N and the work done was 60 J, so you can calculate the distance by rearranging the equation to solve for distance: distance = work/force. Plugging in the values, you get distance = 60 J / 20 N = 3 meters. So the car moved a distance of 3 meters.

User Ian Hazzard
by
6.8k points
0 votes

Important Formulas:


w=Fd

work(measured in joules) = force(measured in newtons) * distance(measured in meters)

__________________________________________________________

Given:


w=60J


F=20N


d=?

__________________________________________________________

Rearranging formula to make distance the subject:


w=Fd


(w)/(F) =(Fd)/(F)


d=(w)/(F)

__________________________________________________________

Finding distance:

d=(w)/(F)


d=(60)/(20)

__________________________________________________________


\fbox{d = 3 meters}

User Candis
by
7.6k points