60.9k views
0 votes
There are 2 pitchers of iced tea. The iced tea in the 1st one was made with 4 tea bags and 1.25 quarts of water. The iced tea in the second pitcher was made with 5 tea bags and 2 quarts of water. Which pitcher has a higher concentration of tea? Why?

User Flindeberg
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Pitcher 2

Explanation:

Pitcher 1 = 4 x 1.25 = 5ml concentration

Pitcher 2 = 5 x 2 = 10ml concentration

therefore, pitcher 2 has more concentration :)

hope this helped

User MaheshShanbhag
by
6.3k points