Answer: Each child of Homer Simpson gets $400000.
Explanation:
Homer Simpson left 10% of his estate, or (10/100) x $2.4 million
= $ (10/100)x2400000= $240000
$240,000 to Springfield University.
He left 15% of his estate, or (15/100) x $2.4 million = $(15/100)2400000
= $360000
So 360,000 to the First Church of Springfield.
So in total, he left $240,000 + $360,000 + $600,000 = $(240000+360000+600000)
=$1200000
$1,200,000 to organizations and his wife.
That means the remainder of the estate, $2.4 million - $1,200,000
= $2400000-1200000
= $1200000
1,200,000, was divided among his three children. So each child received $1,200,000 / 3 = $1200000/3
=$400000
Answer: $400000.