Answer:
28,915 J
Step-by-step explanation:
KE = 1/2mv²
g (9.8 m/s²) is not relevant to solving this problem
convert v from km/hr to m/s:
109 km/hr = 30.3 m/s (109 km/hr x 1000 m/km ÷ 3600 s/hr)
Now solve for KE:
KE = 1/2(1910 kg)(30.3 m/s) = 28,915 J