54.6k views
5 votes
a racing car has a mass of 1910 kg. the acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . what is its kinetic energy if it has a speed of 109 km/h? answer in units of j

1 Answer

4 votes

Answer:

28,915 J

Step-by-step explanation:

KE = 1/2mv²

g (9.8 m/s²) is not relevant to solving this problem

convert v from km/hr to m/s:

109 km/hr = 30.3 m/s (109 km/hr x 1000 m/km ÷ 3600 s/hr)

Now solve for KE:

KE = 1/2(1910 kg)(30.3 m/s) = 28,915 J

User Frank Treacy
by
6.9k points