118k views
0 votes
Martha kicks a soccer ball with a speed of 5 ft./s. if the acceleration of this ball is given by a(t)=1/sqrt(t) , calculate the distance traveled by the ball in the first 9 seconds of its motion.

a.
41 ft.
b.
63 ft.
c.
81 ft.
d.
126 ft.

1 Answer

4 votes

Answer:

126ft

Explanation:

a>0

MRUA

d=at²+vt

d=81+45

=126 ft

User Excel Hero
by
6.8k points