21.5k views
0 votes
If Leonard is riding his mountain bike at 17 miles per hour, how many hours will it take him to travel 8 miles? Round your answer to the nearest tenths place (one decimal place).​

2 Answers

5 votes
Answer is .5 hour to ride 8 miles

Step by step

Let’s cross multiply to find the answer

17 miles / 1 hour = 8 miles / H hours

Cross multiply 17 miles x H = 8 mi x 1 hour

17H = 8

Divide both sides by 17 to solve

17/17 H = 8/17
Simplify

H = 8/17 hour or .47 hour to ride 8 miles

Question says to round to nearest “tenth” and is looking for “hours” so
Your answer is .5 hour
User Potashin
by
6.8k points
6 votes

Explanation:

17 miles in 1 hour.

how many hours then for 8 miles ?

first we need to find the factor f to get from 17 to 8, abd then we multiply "1 hour" by the same factor.

formally we multiply the original ratio

17/1

by

f/f

which means we multiply by 1, which leaves the overall ratio value unchanged, but we transform the numerator and the denominator.

17 × f = 8

f = 8/17

1 hour × 8/17 = 0.470588235... hours ≈ 0.5 hours

FYI

to be maybe more precise, we need to check minutes.

1 hour = 60 minutes.

60 minutes × 8/17 = 28.23529412... minutes ≈ 28.2 minutes