214k views
16 votes
A 9-pack of candy bars costs $5.04. What is the unit price?

2 Answers

4 votes

Answer:

0.56¢

Explanation:

A 9 pack of candy bars costs $5.04.

So for a single unit (one candy bar), it would be:

$5.04÷9 = 0.56¢

User Ceds
by
8.2k points
1 vote

Answer:

unit price = $0.56

Explanation:

9-pack of candy bars costs $5.04

so,

9 * c = $5.04 ...............where c is the unit price

c = $5.04 /9

c = $0.56

User Yuriko
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories