217k views
7 votes
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

User Azendh
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1.36 per pound

Explanation:

$6.80 divided by 5 = $1.36

User Corny
by
6.1k points