188k views
4 votes
Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?

1 Answer

4 votes
2.50 dollars
You have to divide 22.5 by 9.
User Vivin
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.