menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
asked
Feb 6, 2017
188k
views
4
votes
Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
Mathematics
middle-school
Salomon BRYS
asked
by
Salomon BRYS
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
2.50 dollars
You have to divide 22.5 by 9.
Vivin
answered
Feb 12, 2017
by
Vivin
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 3, 2018
85.7k
views
Wally is playing with his toy robot. The robot's battery is 80% full when he starts playing with it. The battery drains to 74% after Wally plays with the robot for 40 minutes. If t represents the time
Sdesvergez
asked
Sep 3, 2018
by
Sdesvergez
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
85.7k
views
asked
Oct 23, 2021
204k
views
LUULUULU Kyndra and Mika each have a toy robot. They recorded the distance traveled by the robots after winding and releasing the toys 12 different times. The number of centimeters traveled each time are
Vinjenzo
asked
Oct 23, 2021
by
Vinjenzo
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
204k
views
asked
Jan 26, 2022
95.5k
views
A toy store is selling a toy robot for $12. At the end of the week, the store has earned $792 from selling the robots. How many robots did the toy store sell?
Nesono
asked
Jan 26, 2022
by
Nesono
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
95.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org