108k views
4 votes
Admission for a movie is $8 for children and $12 for adults. On a certain day, 3200 people attend the movie theater and $33,040 is collected.

How many children and how many adults attended the movies?



children

adults

1 Answer

3 votes
Let us assume the number of children attending the movie = x
Let us also assume the number of adults attending the movie = y
Cost of admission for a children in the movie = $8
Cost of admission of an adult in the movie = $12
Number of people going to the movie on a certain day = 3200
Total amount collected from the movie theater = $33040
Then
x + y = 3200
And
8x + 12y = 33040
2x + 3y = 8260
Let us first take the equation
x + y = 3200
x = 3200 - y
Now we will put the value of x in the equation
2x + 3y = 8260
2(3200 - y) + 3y = 8260
6400 - 2y + 3y = 8260
y = 8260 - 6400
= 1860
Now we will put the value of y from the above deduction in the equation
x + y = 3200
x + 1860 = 3200
x = 3200 - 1860
= 1340
So the number of children going to the movie theater is 1340 and the number of adults going to the movie theater is 1860.
User JohnFilleau
by
7.0k points