menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
jose had $26 to spend on school supplies. After buying 10 pens, he had $14.30 left. Write an equation you could use to fund how much each pen cost?
asked
Jul 13, 2017
2.0k
views
4
votes
jose had $26 to spend on school supplies. After buying 10 pens, he had $14.30 left. Write an equation you could use to fund how much each pen cost?
Mathematics
middle-school
Epic Byte
asked
by
Epic Byte
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Let the price of a pen be x.
We have an equation:
10*x+ 14.30= 26
⇒ 10x= 26- 14.30
⇒ 10x= 11.7
⇒ x= 11.7/10
⇒ x= 1.17
Each pen costs $1.17
~
Ishan
answered
Jul 17, 2017
by
Ishan
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 19, 2018
186k
views
Amie $26 to spend on school supplies . After buying10 pens she had $14.30 left. How much would each pen cost
Abhas Sinha
asked
Jan 19, 2018
by
Abhas Sinha
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
186k
views
asked
Sep 20, 2019
33.1k
views
Amy had $26 dollars to spend on school supplies. After buying 10 pens, she had $14.30 left. How much did each pen cost including tax?
Juraj Misur
asked
Sep 20, 2019
by
Juraj Misur
7.3k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
33.1k
views
asked
Aug 8, 2023
144k
views
amie had $26 dollars to spend on school supplies after buying 10 pens, she had $14.30 left how much did each pen cost
Jonathan Komar
asked
Aug 8, 2023
by
Jonathan Komar
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
144k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org