7.8k views
5 votes
Simon has 5 employees in her flower shop . Each employee works 6 4/15 hours per day . How many hours , in total do the 5 employees work per day

User Kik
by
6.9k points

2 Answers

5 votes
5 employees* (6 4/15 hours/ 1 employee)= 31 1/3 hours.

The five employees work 31 1/3 hours per day~
User Baptistou
by
6.9k points
1 vote
Answer=31 1/3 hours

Each employee works 6 4/15 hours a day. Their are 5 employees.

5*6 4/15=31.33 (repeating)=31 1/3

The 5 workers work 31 1/3 hours per day.
User PaulCrp
by
7.5k points