28.7k views
1 vote
Which equation models this problem? Susan paid $36.90 for nine washcloths. What is the unit price, p, per washcloth?

a. 36.90p = 9
b. p/9 = 36.90
c. p/36.90 = 9
d. 9p = 36.90

User Theyuv
by
6.7k points

1 Answer

3 votes
d. 9p = 36.90 is the correct answer.
User Ujju
by
7.7k points