29.5k views
3 votes
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?

2 Answers

4 votes
17,50:8 = $2,18
...... :) :)
User Horen
by
8.2k points
3 votes
To find the answer to this we will set up a proportion. Lets do it:-


(8)/(17.50) = (1)/(x)

Now we will cross multiply:-

7.50 · 1 = 17.50

Next we will divide:-

17.50 ÷ 8 = x

x = 2.18

So, $2.18 per pound of apples.

Hope I helped ya!!
User Ultrablendz
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories