menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
asked
Dec 5, 2017
29.5k
views
3
votes
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Oleksii Vorochenko
asked
by
Oleksii Vorochenko
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
17,50:8 = $2,18
...... :) :)
Horen
answered
Dec 6, 2017
by
Horen
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
To find the answer to this we will set up a proportion. Lets do it:-
Now we will cross multiply:-
7.50 · 1 = 17.50
Next we will divide:-
17.50 ÷ 8 = x
x = 2.18
So,
$2.18 per pound of apples
.
Hope I helped ya!!
Ultrablendz
answered
Dec 11, 2017
by
Ultrablendz
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org