114k views
4 votes
A tree casts a shadow that is about 10 ft long. Javier, who is about 5 ft tall, is standing near the tree. Javier’s shadow is about 4 ft long. What is the estimated height, t, of the tree?

User SoEzPz
by
6.9k points

2 Answers

3 votes

Answer: The answer is B). 12.5


Step-by-step explanation: 10 x 5 = 4 x t

50 = 4 x t /4

t = 50 x 4

t = 12.5 feet high




User Nico Grunfeld
by
7.0k points
5 votes
Shadow:
10 feet long (tree) ... 4 feet long (Javier)
Real situation:
t feet high = ? (tree) ... 5 feet tall (Javier)

If you would like to know what is the estimated height of the tree, you can calculate this using the following steps:

10 * 5 = 4 * t
50 = 4 * t /4
t = 50 / 4
t = 12.5 feet high

Result: The estimated height of the tree is 12.5 feet.
User Martin Lockett
by
7.7k points