menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
What is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?
asked
Dec 19, 2016
22.3k
views
4
votes
What is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?
English
high-school
Seth Lutske
asked
by
Seth Lutske
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
To find the unit rate, you have to divide the cost ($12) by the amount (9)
12/9= 1.333
Therefore, the unit rate is
$1.33
Hope this helps :)
Jithesh Kt
answered
Dec 26, 2016
by
Jithesh Kt
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Which sentence has a misplaced adjective phrase? A. A clown at the fair with pink hair gave me a balloon. B. Marjorie is my cousin from Florida. C. My sister is the girl in the basketball jersey. D. That
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org