22.2k views
4 votes
What is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?

1 Answer

3 votes
To find the unit rate, you have to divide the cost ($12) by the amount (9)
12/9= 1.333
Therefore, the unit rate is $1.33
Hope this helps :)
User Jithesh Kt
by
7.6k points