182k views
0 votes
What is the unit rate for $140 for 18ft squared

2 Answers

6 votes
Divide the money by the feet: 140/18. That equals $7.78 per foot
User Todd Brooks
by
8.5k points
7 votes
well, if you divide 140 by 18 you get the unit rate/price. $7.78 is the rounded total!
User Swen
by
7.3k points

Related questions

asked Nov 5, 2017 135k views
Donghwan Kim asked Nov 5, 2017
by Donghwan Kim
8.5k points
2 answers
5 votes
135k views
asked Aug 14, 2015 102k views
John Keyes asked Aug 14, 2015
by John Keyes
7.6k points
1 answer
2 votes
102k views