228k views
5 votes
Nancy is playing on a ladder and slide. The entry point of the slide is 3.0 meters above the ground and the slide is inclined at an angle of 30.0° with the horizontal. What is Nancy’s displacement each time she slides down from the top?

(A. 9.2 meters) (B. 3.0) (C. 6.0) (D. 6.7)

User Gdubs
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

6.0 meters

Step-by-step explanation:

I got a 100% on my test

User Radhwane Chebaane
by
7.0k points
0 votes

Nancy's displacement is the diagonal distance she travels via the slide = s

Height of slide(h) = 3 m

Angle = 30°

sin(30°) = 3/s

s= 6 m. Hence, option C is the correct answer



User Starikcetin
by
6.8k points