Answer:
6.0 meters
Step-by-step explanation:
I got a 100% on my test
Nancy's displacement is the diagonal distance she travels via the slide = s
Height of slide(h) = 3 m
Angle = 30°
sin(30°) = 3/s
s= 6 m. Hence, option C is the correct answer
7.8m questions
10.5m answers