84.5k views
3 votes
Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar?

User Omikad
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

27.6 รท 24 = $1.15

The cost of each jar is $1.15

User Schnitte
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.