219k views
0 votes
How high up is a 3 kg object that has 300 joules of energy

User Sletheren
by
6.8k points

2 Answers

3 votes
You use the Work Formula
W=F*d
or W=mgh
So W = 300 J
m= 3kg
g = 9.8
an d you have to find h
so 300 = 3*9.8*h
h=10.2m
User Wpgreenway
by
7.6k points
1 vote

Answer:

Height, h = 10.20 meters

Step-by-step explanation:

It is given that,

Mass of the object, m = 3 kg

Energy of object, E = 300 J

Let it will moved to a height of h. The energy possessed by it is called gravitational potential energy. It is given by :


E=mgh


h=(E)/(mg)


h=(300\ J)/(3\ kg* 9.8\ m/s^2)

h = 10.20 meters

So, the object will move to height of 10.20 meters. Hence, this is the required solution.

User The Genius
by
7.3k points