Answer:
Height, h = 10.20 meters
Step-by-step explanation:
It is given that,
Mass of the object, m = 3 kg
Energy of object, E = 300 J
Let it will moved to a height of h. The energy possessed by it is called gravitational potential energy. It is given by :



h = 10.20 meters
So, the object will move to height of 10.20 meters. Hence, this is the required solution.