42.6k views
3 votes
Cost of 2 1/2kg at 28p per kg

1 Answer

6 votes
if each kg costs 28p and you need 2.5 (2 1/2 in a decimal), then you multiply the price with the amount. In this case you would get 2.5*28=70
User Dotmido
by
8.6k points

Related questions

asked Jul 6, 2016 106k views
Horsh asked Jul 6, 2016
by Horsh
9.0k points
1 answer
5 votes
106k views
asked Jan 25, 2018 127k views
Tom Hebb asked Jan 25, 2018
by Tom Hebb
7.5k points
1 answer
5 votes
127k views